سوند نلاتون - همگام بهداشت

سوند نلاتون

احتمالا همه شما نام سوند ادراری و یا سوند گذاری را در بیمارستان ها شنیده اید. سوند ها و به طور خاص سوند نلاتون ، از جمله لوازم پر مصرف در عرصه پزشکی است و زمانی که فرد بیمار در عمل دفع ادرار دچار مشکل باشد، از سوند استفاده می شود. سوند در واقع لوله نازک و توخالی است که دارای انعطاف می باشد. این لوله برای جمع آوری ادرار درون مثانه مورد استفاده قرار می گیرد. جنس سوندها معمولا از پلاستیک، پی وی سی و سیلیکون است. در واقع سوندها نقش بسیار مهمی را در تخلیه ادرار بر عهده دارد چرا که در صورت عدم تخلیه ادرار ممکن است کلیه ها دچار آسیب دائمی و نارسائی شوند که این خود صدمات جبران ناپذیر دیگری را در پی خواهد داشت. استفاده از سوند بسیار اهمیت دارد حتی اگر بیمار در دوره کوتاهی توانایی ادرار کردن نداشته باشد، در این صورت نیز ملزم به استفاده از سوند است. تا زمانی که به طور کامل ناتوانی در دفع ادرار، رفع گردد. معمولا افراد مسن و بیماران کلیوی که توانایی دفع ادرار را ندارند، از سوند استفاده می کنند. البته پزشک با توجه به وضعیت بیمار ممکن است که مشخص کند که بیمار برای مدت طولانی و یا همیشه از سوند استفاده نماید. به عمل سوند گذاری کاتتراسیون و یا سونداژ گفته می شود.

سوندها در انواع مختلفی وجود دارند. پرمصرف ترین نوع سوندی که وجود دارد، سوندهای نلاتون هستند. برای آشنایی بیشتر با این سوند توصیه می کنیم که این مقاله را مطالعه کنید.

سوند نلاتون

سوند نلاتون، یک سوند نرم و کوچک است که فاقد بالون می باشد. این سوند معمولا در نمونه گیری ادرار کاربرد دارد. سوندهای نلاتون پس از مصرف دور انداخته می شوند. این سوندها در رنگ های مختلفی تولید می شوند و هر یک دارای عملکرد خاص خود می باشد.

سوندهای نلاتون معمولا از پی وی سی با روکش سیلیکون ساخته می شوند.

ویژگی ها

سوند نلاتون از جمله سوندهای بدون پوشش است و قبل از استفاده به صورت دستی روان سازی انجام    می شود. برای این کار می توان از ژل های استریل شده تکی استفاده کرد. سوند نلاتون معمولا به صورت بسته های جیبی مسافرتی تولید می شود و شکل آن به صورت منحنی و یا U شکل است و به آسانی حمل می شود. با توجه به این که سوند نلاتون در بسته بندی های کاملا استریل شده قرار دارند، حتما در زمان مصرف آن را از بسته بندی خارج کنید.

سوند نلاتون و شرکت همگام بهداشت

موارد مصرف

در واقع سوند نلاتون زمانی که مسیر تخلیه ادرار مسدود شود  با قرار گرفتن در مجرای ادرار، عامل انسداد را کنار زده و خود را به مثانه می رساند و  باعث می شود تا تخلیه ادرار به درستی صورت گیرد. البته از این سوند برای وارد کردن دارو به مثانه نیز استفاده می شود.

سوند نلاتون کاربرد دیگری نیز دارد. از این سوند برای تخلیه ترشحات دهان، بینی و ریه ها نیز استفاده می شود. در بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و یا در ICU و یا CCU بستری هستند، به دلیل این که قادر نیستند به صورت ارادی ترشحات دهان و بینی خود را دفع نمایند نیز از سوند نلاتون به عنوان ساکشن استفاده می شود.

قسمت مخروطی شکلی که در انتهای سوند نلاتون قرار دارد، از تروماتیزه شدن مجاری جلوگیری می کند.

یکی از نکاتی که در هنگام استفاده از این سوند باید به آن توجه کرد، خارج کردن سوند پس از مصرف می باشد. این نوع سوند پس از آن که تخلیه ادرار صورت گرفت باید خارج شود و اگر نیاز به استفاده مجدد از این سوند بود، دوباره کار گذاشته می شود.

 

سوند نلاتون و محصولات شرکت همگام بهداشت

انواع و سایزها

سوندهای نلاتون معمولا با توجه به جثه و سن افراد مورد استفاده قرار می گیرد. برای سهولت تشخیص و استفاده از سوند نلاتون، طبق  استانداردهای جهانی، رنگ های ثابتی برای آن در نظر گرفته شده است.

  • سوند نلاتون آبی رنگ شماره 8 می باشد.
  • سوند نلاتون مشکی شماره 10 می باشد
  • سوند نلاتون سفید شماره 12 می باشد.
  • سوند نلاتون سبز شماره 14 می باشد.
  • سوند نلاتون نارنجی شماره 16 می باشد.
  • سوند نلاتون قرمز شماره 18 می باشد.

سوند نلاتون سبز شماره 14، از پرمصرف ترین سوندهای نلاتون است.

 

برای خرید انواع مختلفی از این سوند می توانید از فروشگاه آنلاین هایکومد که با نام تجاری همگام بهداشت فعالیت می کند، اقدام کنید. هایکومد به عنوان یکی از جامع ترین فروشگاه های اینترنتی در زمینه فروش محصولات پزشکی می باشد. بیمارستان ها، مطب ها و اکثر مراکز درمانی از مشتریان هایکومد هستند که لوازم پزشکی مورد نیاز خود را به راحتی در این سایت سفارش می دهند. هایکومد محصولات خود را با قیمتی مناسب و با کیفیت بسیار مطمئن ارائه می کند. از سایر محصولاتی که در فروشگاه اینترنتی هایکومد ارائه می شود می توان به ساکشن ، اسپکولوم و غیره اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

×

Powered by WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟