سوند فولی

سوند فولی چیست؟

وقتی کسی به دلایل مختلفی همچون اعمال جراحی، آسیب نخاعی، آسیب اعصاب مثانه، مسدود شدن جریان ادرار به دلیل سنگ کلیه یا مثانه، بزرگ شدن غده پروستات و … دچار احتباس ادرار شده باشد و نتواند مثانه خود را خالی کند و یا بی اختیاری ادرار داشته باشد، پزشک معالج معمولا برای او کاتتر یا سوند فولی تجویز می کند.

سوند فولی یا کاتتر فولی درواقع یک لوله نازک و استریل است که برای تخلیه ادرار، درون مثانه قرار می گیرد. از آن جایی که می توان سوند فولی را برای مدت زمانی در مثانه جای داد، به آن به عنوان سوند داخلی نیز گفته می شود. در قسمت انتهایی سوند یک کیسه وجود دارد که از آب استریل پر شده تا از خارج شدن کاتتر از مثانه جلوگیری نماید.

درواقع کیسه یا بالون انتهایی، پس از جای گذاری سوند در مثانه به منظور حفظ جایگاه و موقعیت سوند در محل مثانه باد می شود. ادرار از طریق لوله سوند داخل کیسه تخلیه می شود که پس از پر شدن کامل کیسه، بایستی تخلیه یا تعویض گردد.

سوند فولی که یک نوع سوند داخلی می باشد، نخستین بار توسط یک جراح به نام فردریک فولی در دهه 1960 در بوستون ماساچوست ابداع شد.

سایزهای مختلف سوند فولی

اندازه سوند فولی به منظور شناسایی آسان، معمولا در قسمت کیسه مانند آن دارای کد رنگی می باشد.

بنابراین سایزهای مختلف سوند فولی براساس رنگ آن ها به شرح زیر خواهد بود:

 • رنگ سبز روشن: 6 Fr یا 2 mm
 • رنگ آبی روشن: 8 Fr یا 7 mm
 • رنگ مشکی: 10 Fr یا 3 mm
 • رنگ سفید: 12 Fr یا 4 mm
 • رنگ سبز: 14 Fr یا 7 mm
 • رنگ پرتقالی: 16 Fr یا 3 mm
 • رنگ قرمز: 18 Fr یا 6 mm
 • رنگ زرد: 20 Fr یا 7 mm
 • رنگ ارغوانی: 22 Fr یا 3 mm
 • رنگ آبی تیره: 24 Fr یا 8 mm
 • رنگ مشکی: 26 Fr یا 7 mm

 

واحد اندازه کاتتر یا سوند فولی  Fr  یا فرنچ است که هر 3 Fr معادل 1 mm (میلی متر) می باشد.

 

تفاوت های سوند ادراری(نلاتون) با سوند فولی

از جمله تفاوت های اصلی سوند فولی با سوند ادراری یا نلاتون عبارتند از:

 1. سوند فولی یک کاتتر منعطف با یک کیسه ی انتهایی می باشد حال آن که سوند ادراری یک لوله مستقیم فاقد کیسه انتهایی است.
 2. سوند فولی را پس از تخلیه کیسه می توان مجددا استفاده نمود اما سوند ادراری یا سوند نلاتون یکبار مصرف می باشد و پس از مصرف بایستی دور انداخته شود.
 3. افراد در حین استفاده از سوند فولی می توانند به فعالیت های روزمره خود ادامه دهند اما سوند ادراری فاقد این ویژگی می باشد.
 4. برخلاف سوند ادراری، سوند فولی دارای پوشش بوده و نیازی به روان کننده های فرعی برای استفاده ندارد.

 

انواع سوند فولی

سوند فولی نیز همچون سایر تجهیزات پزشکی دارای انواع مختلفی می باشد که افراد و بیماران بر حسب نیاز و نوع مصرف و البته مطابق دستور پزشک خود، یکی از آن ها را انتخاب کرده و خریداری نمایند.

انواع سوند فولی براساس جنس آن به دسته بندی های مختلف زیر تقسیم می شود:

 • سوند فولی لاستیکی
 • سوند فولی از جنس پلاستیک فشرده
 • سوند فولی سیلیکونی

همچنین انواع سوند فولی براساس شکل و حالت آن به شرح زیر می باشد:

 • سوند فولی مستقیم با قابلیت استفاده مجدد
 • سوند فولی 2 راه یا کاتتر احتباس که یک کیسه در نزدیکی سوراخ انتهایی آن وجود دارد.
 • سوند فولی 3 راه یا کاتتر احتباس که حفره اول برای جمع آوری ادرار و انتقال آن به کیسه استفاده می شود و حفره ی دوم و سوم نیز احتمالا به ترتیب برای تخلیه بالون و تزریق دارو ها و آب به مثانه کاربرد دارد.
 • سوند فولی نوک خمیده گرد که معمولا در بیماران مرد مسنی که پروستات آن ها بزرگ شده است، استفاده می شود تا مانع از اسنداد مجرای ادرار در آن ها گردد.

لوله سوند فولی

همانطور که گفتیم، کاتتر ادراری یا سوند ادراری از دو قسمت تشکیل شده است که قسمت ابتدایی آن را یک لوله تشکیل می دهد. لوله سوند فولی در واقع لوله ای باریک، توخالی و انعطاف‌پذیر است که برای جمع‌آوری ادرار، معمولا آن را درون مثانه قرار می دهند. البته توجه کنید که در برخی موارد برای استفاده از سوند، ممکن است پرستار مجبور باشد تا به کمک ایجاد یک سوراخ در قسمت پایینی شکم، سوند را درون آن قرار دهد اما به طور معمول برای استفاده از سوند فولی از مجرای ادرار استفاده می شود.

همچنین بهتر است بدانید، لوله سوند فولی نسبت به سوند های ادراری یا سوند نلاتون از انعطاف بسیار بالاتری برخوردار است.

 

کیسه سوند فولی

قسمت دیگر یک سوند فولی، کیسه آن می باشد. کیسه سوند فولی برخلاف سوند های ادراری قابل استفاده مجدد می باشد و شما می توانید پس از پر شدن و تخلیه ، مجددا از آن استفاده نمایید.

 

مزایای سوند فولی

شاید یکی از مهم ترین مزیت های سوند فولی آن است که افراد به کمک این سوند می توانند به راحتی تغییر وضعیت داده و به فعالیت های روزمره خود رسیدگی نمایند. همچنین استفاده از سوند فولی به دلیل دارا بودن پوشش، آسانتر بوده و شما، پرستار و یا دیگر اعضای خانواده می توانید به راحتی از این سوند ها استفاده کرده و آن ها را در محل خود قرار دهید.

از دیگر مزایای سوند فولی می توان به قابلیت استفاده ی مجدد آن نیز اشاره نمود. در واقع شما می توانید با یک بار خرید این نوع کاتتر، پس از هر بار پر شدن و تخلیه ی آن، مجددا از آن استفاده کرده و برای شما بسیار مقرون به صرفه تر از انواع سوندهای ادراری یا نلاتون باشد.

زمان تعویض سوند فولی

اگر چه که سوند فولی، عوارض سوند ادراری نظیر سختی در جا به جایی و حرکت را ندارد اما توجه کنید که سوند فولی نیز همچون سوند ادراری یا نلاتون بایستی پس از گذشت مدت زمان مشخصی تعویض گردد تا مشکلات دیگری همچون عفونت، انسداد و … را برای بیمار به وجود نیاورد.

درواقع زمان تعویض سوند فولی به صورت زیر می باشد:

 • سوند داخلی: تعویض پس از حداکثر 14 روز
 • سوند خارجی یا اکسترنال: تعویض هر 48 ساعت یک بار

همچنین دقت کنید که در صورت پارگی و یا آلودگی کیسه سوند فولی نیز بایستی حداکثر ظرف 3 روز تعویض شده و کیسه مناسب دیگری جایگزین گردد.

خرید سوند فولی

شرکت هایکومد ( همگام بهداشت ) تولید کننده انواع لوازم پزشکی مصرفی و بیمارستانی امروزه با تولید انواع سوند فولی با تکنولوژی های به روز، به رشد اقتصادی کشور و البته کاهش هزینه های بیماران در منزل و مراکز درمانی کمک بزرگی نموده است.

شما می توانید با خرید بدون واسطه انواع لوازم مصرفی پزشکی از جمله سوند فولی از تولید کننده، هزینه های به مراتب کمتری را پرداخت نموده و خریدی امن و راحت را تجربه نمایید.

شما در شرکت همگام بهداشت می توانید با تفاوت سوند فولی دو راهه و سه راهه آشنا شده و این نوع سوند دائمی را به راحتی از ما خریداری نمایید. بنابراین چنانچه برای بیمار در منزل و یا تجهیز مراکز درمانی خود، قصد خرید سوند فولی را دارید می توانید با همکاران ما در بخش مشاوره و فروش تماس برقرار نموده و محصولات مورد نیاز خود را در کوتاه ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

×

Powered by WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟