همگامبهداشت و اسپکولوم واژینال

آشنایی با اسپکولوم واژینال


برای همه خانم ها پیش آمده است که در طول زندگی خود برای بیماری های زنانه و معاینه واژینال، حداقل یکبار به دکتر زنان مراجعه کرده باشند. در این هنگام برای دیدن داخل واژن و اصطلاحا معاینه واژه پزشک از وسیله ای به نام اسپکولوم واژینال برای معاینه استفاده می کند. شاید بسیاری از خانم ها با نام این وسیله آشنایی نداشته باشند. با این مقاله همراه شوید تا شما را با اسپکولوم واژینال و کاربردهای آن آشنا کنیم.

اسپکولوم واژینال چیست؟

واژه اسپکولوم به معنی وسیله ای است که برای کنار رفتن بافت های بدن و حفره ها و دیدن و معاینه بهتر داخل حفره و بافت است. اسپکولوم واژینال نیز وسیله ای است که پزشک زنان از آن برای معاینه واژن و دهانه رحم زنان استفاده می کند. گاهی در حین عمل نیز از این وسیله استفاده می شود. این وسیله ابتدا در سال 1836 در کشور آمریکا ساخته شد و در آن زمان این وسیله به صورت فلزی در مطب ها وجود داشت. اما با گذشت زمان و پی بردن به این موضوع که خانم ها گاهی به دلیل استفاده از این وسیله اشتراکی به هنگام معاینه دارای عفونت می شوند، استفاده از نوع فلزی اسپکولوم واژینال کم کم منسوخ شد و نوع پلاستیکی و یکبار مصرف آن جایگزین نوع فلزی این وسیله شد. با استفاده از این وسیله دیواره های واژن از هم فاصله گرفته و جدا می شوند و پزشک بهتر می تواند کار معاینه را انجام دهد و نوع بیماری را به درستی تشخیص دهد و درمان نماید. از اسپکولوم واژینال برای معاینه و تشخیص بیماری های دهانه رحم، رحم، واژن و تخمدان ها و لوله های رحمی استفاده می شود.

اسپکولوم واژینال ، پزشکی و همگام بهداشت

مزیت های اسپکولوم واژینال شفاف و یکبار مصرف

  • یکی از مزیت های اسپکولوم پلاستیکی و یکبار مصرف، شفافیت آن است که به وسیله آن بافت های واژن کاملا دیده می شوند.
  • با استفاده از اسپکولوم یکبار مصرف و به دلیل اینکه این وسیله فقط برای خود بیمار استفاده شده و پس از آن دور انداخته می شود، بیمار به بیماری های عفونی و قارچی دچار نمی شود.
  • اسپکولوم یکبار مصرف مانند اسپکولوم فلزی دارای لبه هایی تیز و آزاردهنده نیست.
  • کیفیت بسیار بالای محصول و مقاوم بودن آن
  • این وسیله با گاز اتیلن اکساید استریل شده است.
  • برای سهولت در باز و بسته کردن وسیله، از پیچ دو راهه در آن استفاده شده است.

انواع اسپکولوم واژینال

  1. اسپکولوم سنگین: اسپکولوم سنگین نوعی از اسپکولوم واژینال است که برای کنار زدن و باز کردن دیواره های خلفی قسمت واژن به کار برده می شود. جنس این اسپکولوم نیز مانند اسپکولوم یکبار مصرف است و بر روی دیواره آن از روکش کروم یا فولاد ضد زنگ استفاده شده است. این اسپکولوم سنگین دارای تیغه ای کوتاه یا بلند و پهن و باریک است که با توجه به کاربردهای متفاوت هر یک، می توان یک نوع از آن را تهیه نمود.
  2. اسپکولوم گریوز: این نوع از اسپکولوم دارای تیغه هایی متوسط، کوچک و بزرگ است و برای کنار زدن دیواره های واژن به کار برده می شود.
  3. اسپکولوم بایوالو: این وسیله بیشتر در جراحی ها و برای کمک به پزشک استفاده می شود. این نوع اسپکولوم دارای طراحی کاملا متفاوت تری است. اسپکولوم بایوالو دارای دو دهانه است و باعث می شود تا دهانه رحم واژن کاملا باز شود و دست دیگر پزشک آزاد باشد و می تواند خیلی دقیق تر و سریع تر کارها را انجام دهد.

انواع اسپکولوم واژینال و شرکت همگام بهداشت

چگونگی استفاده از اسپکولوم واژینال

نحوه کار با این وسیله بسیار راحت است و پیچیدگی خاصی ندارد. قبل از استفاده از این وسیله، پزشک این وسیله را بررسی می کند تا از مقاومت و سلامت آن اطمینان حاصل نماید. در واقع پزشک باید به گونه ای اطمینان حاصل کند که این وسیله داخل واژن نمی شکند و به واژن آسیبی وارد نمی شود. برای استفاده از این وسیله پس از اینکه بیمار بر روی صندلی معاینه دراز کشید، پزشک اسپکولوم را با احتیاط وارد واژن می کند. معمولا از ماده های روان کننده مانند ژل بر روی سطح اسپکولوم استفاده می شود تا روان شده و راحت تر به داخل واژن برود. سپس با استفاده از پیچ های روی آن، پزشک به اندازه کافی دستگاه را باز می کند و معاینه را شروع می کند. یکی از سوالاتی که برای بسیاری از دختر خانم های باکره پیش می آید این است که آیا استفاده از وسیله برای پرده بکارت آنها مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. در پاسخ باید گفت که برای دختر خانم های باکره نوعی از اسپکولوم وجود دارد که دارای اندازه ای کوچک تر است و دارای طول و عرض کمتری است. از این مدل برای معاینه دهانه واژن خانم های باکره در مواقع ضروری و مورد نیاز استفاده می شود تا احتمال آسیب دیدگی به پرده بکارت خیلی کمتر شود.

عوارض استفاده از اسپکولوم واژینال

شاید بسیاری از خانم ها برای اولین بار از معاینه با اسپکولوم هراس داشته باشند و بترسند که به واژن آنها آسیبی برسد. اما این دسته از خانم ها باید بدانند که استفاده از اسپکولوم به هیچ عنوان آسیبی به واژن نمی رساند و خطرناک نیست. اگر به هنگام ورود اسپکولوم به واژن، بیمار احساس ناراحتی کند، همانگونه که گفته شد پزشک می تواند از ژل های روان کننده برای روان کردن این وسیله استفاده کند. بیمار باید این نکته را مد نظر داشته باشد که به هنگام معاینه آرامش خود را حفظ کند و عضلات خود را شل کند تا کمتر احساس درد و سوزش داشته باشد. بنابراین از لحاظ درد نباید در طول معاینه عضلات خود را منقبض کنید. در مطب هایی که هنوز از اسپکولوم فلزی برای معاینه استفاده می شود حتما باید به این نکته دقت داشته باشید که این وسیله کاملا دقیق ضدعفونی شده باشد تا از ورود هرگونه عفونت، قارچ و باکتری به رحم شما جلوگیری شود.

شرکت همگام بهداشت و اسپکولوم واژینال

پزشکان و مشتریان محترم برای خرید تجهیزات و لوازم یکبار مصرف پزشکی مرتبط مانند ساکشن، سوند، اسپکولوم و غیره می توانند با کارشناسان ما در شرکت همگام بهداشت تماس حاصل فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

×

Powered by WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟